godziny przyjęć po wcześniejszym umówieniu się

Pn-Pt 9.30-19.00

509 74 91 64
Umów wizytę

ScarWork praca z blizną

ScarWork Metoda Sharon Wheeler Integracja blizn z siecią powięziową.

Blizna to zmiana skórna zbudowana z tkanki łącznej włóknistej, powstała wskutek urazu lub jako następstwo wygojenia pewnych zmian pochorobowych. Blizna powstaje jako skutek naturalnego procesu gojenia a także regeneracji skóry podczas którego skórę właściwą, która została uszkodzona zastępuje tkanka łączna.

 

przeciwwskazania do pracy z bliznami:

-brak pozwolenia ze strony lekarza – pozwolenia na normalny masaż

-blizna jest otwarta, zainfekowana, wyciekająca, bolesna czy zaogniona

-stan zapalny

 

Zalety pracy ScarWork

Metodą ScarWork można pracować we wczesnym okresie gojenia się tkanek ale również bardzo dobre rezultaty możemy osiągnąć używając jej do mobilizacji blizn, które powstały dawno. Techniki można stosować we wszystkich rodzajach blizn: po zabiegach chirurgicznych, wypadkach, oparzeniach, naświetlaniach i innych.

Wykonując terapię blizny prowadzimy do zmniejszenia napięcia w jej obrębie oraz zwiększania się możliwości ruchu między skórą, tkanką podskórną, tłuszczem, powięziami i mięśniami. Wpływa to na poprawę zakresu ruchu w stawach i funkcji tkanek w obszarze otaczającym bliznę. Zaletą tej metody jest to, że stosowane techniki są bezbolesne dla pacjentów. W procesie gojenia się ran czasami dochodzi do uwięźnięcia nerwu w miejscu tworzenia blizny. Jest to dla pacjentów nieprzyjemne, a czasami bolesne. Terapia Scarwork pomaga zmniejszyć ból i wpływa na normalizację czucia powierzchownego, zarówno w przeczulicy jak i niedoczulicy. Pod wpływem wykonywanych technik zmienia się kolor blizny, a pacjenci często po terapii mówią, że ich blizny stają się delikatniejsze w dotyku i bardziej gładkie.

Efekty pracy z bliznami można zaobserwować już po jednej terapii, ale aby były trwałe lepiej jest przeprowadzić serię zabiegów. Prowadzane są badania naukowe w celu wyjaśnienia jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w tkankach pod wpływem terapii. W badaniach ultrasonograficznych można zauważyć że tkanki poddane terapii układają się w sposób bardziej regularny, z zachowaniem warstwowego układu.

 

ScarWork – metoda pracy.

W metodzie tej nie używa się żadnych dodatkowych narzędzi, olejków czy kremów. Pracując tą metodą wykorzystywanych jest około 25 technik. Część z nich służy do uruchamiania tkanek powierzchownych, a część głębokich, niektóre są stosowane w konkretnych rodzajach blizn. Jedną z zasad pracy jest ocena jak blizna wpłynęła na całe ciało, w warunkach statycznych i dynamicznych. Zastosowane testy funkcjonalne przed terapią i po terapii pokazują jak opracowanie blizny wpływa na poprawę funkcji. Metoda ta obejmuje również techniki, które mają zastosowanie w konkretnych rodzajach blizn. Na przykład u pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych po opracowaniu samej blizny rozpracowuje się tkanki otaczające bliznę i stosuje technikę zamykającą klatkę piersiową, tak aby tkanki, które były w czasie zabiegu w nienaturalnym ustawieniu wróciły na swoje miejsce. Terapię blizn warto połączyć z Integracją Strukturalną, która prowadzi do zrównoważenia ciała. Kiedy ciało jest wyrównane to poruszanie się, dobra postawa i oddychanie jest łatwiejsze.

 

Efekty ScarWork:

  • powrót czucia w okolicy blizny,
  • zmniejszenie lub niwelacja dolegliwości bólowych,
  • znika nieprzyjemna tkliwość blizny,
  • zwiększa się elastyczność blizny a zmniejsza się jej sztywność i twardość,
  • skóra odzyskuje sprężystość i zdrowy kolor,
  • skóra staje się gładsza,
  • zrosty zostają znacząco zredukowane,
  • ciało zostaje uwolnione od napięć i przykurczów,
  • w rezultacie następuje lepsza integracja całego ciała.