godziny przyjęć po wcześniejszym umówieniu się

Pn-Pt 9.30-19.00

509 74 91 64
Umów wizytę

Masaż przed i po zabiegach chirurgicznych

MASAŻ PO ZABIEGACH CHIRURGICZNYCH

Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest rehabilitacja po zabiegach chirurgicznych.
Pierwsze co przychodzi do głowy rehabilitacja = ćwiczenia. Owszem ćwiczenia odgrywają ważną rolę w rekonwalescencji ale nie tylko ćwiczenia mogą ją wspomóc.
Ważną rolę odgrywa również MASAŻ.
W początkowym okresie po operacji/zabiegu najczęściej ćwiczeń się nie wykonuje a masaże są wskazane w celu:
& usunięcia obrzęku,
& poprawy ukrwienia tkanek
& poprawy utlenienie tkanek
& opracowania okolic blizny

Te elementy powodują, że pacjent szybciej wraca do zdrowia a okres rekonwalescencji ulega skróceniu. W późniejszym okresie po operacji/zabiegu masaż:
& zapobiega powstawaniu zrostów
& zapobiega włóknieniu tkanek
& uelastycznia bliznę, zapobiega jej rozrastaniu, twardnieniu
& zmniejsza widoczność blizny

Masaż przed zabiegiem przygotowuje tkankę do ingerencji chirurgicznej, usuwa ewentualne zastoje limfatyczne, poprawia ukrwienie i utlenienie tkanek miękkich. Wszystkie te elementy pozytywnie wpływają na sam zabieg jak i szybsze dochodzenie do dobrej formy.

LIPOSUKCJA CHIRURGICZNA

Wygląd ciała po liposukcji to oprócz samego zabiegu efekt również przestrzegania przez pacjenta wydanych mu zaleceń.

*noszenie ubrania uciskowego,

*masaże.

W jaki sposób masaż przyśpiesza powrót pacjenta do pełnej funkcjonalności?

Masaże są znane ludzkości już od najdawniejszych czasów. Najstarsze odnalezione zapiski dotyczące tych technik pochodzą z Chin i datowane są na około 1 800 lat przed naszą erą. O ich stosowaniu w swoich dziełach wspominał również, uznawany przez niektórych za ojca medycyny, Hipokrates.

Liposukcja to usunięcie różnej ilości tkanki tłuszczowej z organizmu. Podczas zabiegu może dochodzić do powstawania różnego rodzaju uszkodzeń w obrębie układu limfatycznego. Główną rolą tego systemu jest transport chłonki: płynu, który zawiera komórki układu odpornościowego, substancje o charakterze tłuszczów oraz szkodliwe, toksyczne metabolity. Defekty w obrębie węzłów chłonnych oraz naczyń limfatycznych sprzyjają pojawianiu się obrzęków. Ich występowanie po zabiegu liposukcji jest normalne, mogą się one utrzymywać nawet do sześciu tygodni. Czas ten można jednak skrócić poprzez wykonanie masażu limfatycznego. Dzięki temu masażowi zostaje pobudzone krążenie chłonki, pobudza się jej odpływ w czego wyniku obrzęk maleje.

Oprócz tej oczywistej roli masażu ma on też inne zastosowanie w po zabiegu liposukcji. Mianowicie przyspiesza usuwanie z organizmu szkodliwych substancji. W trakcie odsysania tłuszczu komórki tej tkanki ulegają rozpadowi, do krwi dostają się więc pochodzące z nich wolne kwasy tłuszczowe. Masowanie ciała sprawia, że substancje te szybciej trafiają do krążenia i zostają potem wydalone z organizmu.

Kolejną sprawą jest zapobiegnięcie jednemu z możliwych powikłań liposukcji – włóknieniu. Utrzymujące się przez długi czas obrzęki mogą spowodować nadmierny rozrost tkanki łącznej włóknistej, przez co na ciele pacjenta mogą pojawiać się nierówności. Zapobiegać tym komplikacjom można właśnie poprzez masowanie odpowiednich rejonów ciała. Dzięki masażom skróceniu ulega również czas rekonwalescencji po zabiegu liposukcji. Uzyskanie wzmożonego przepływu płynów sprawia, że procesy gojenia zachodzą z większą szybkością.

Ilość zabiegów masażu zależna jest od potrzeb i stanu danego pacjenta.Najczęściej pacjent powinien się zgłaszać na terapię 2-3 razy w tygodniu, a całkowita liczba spotkań wynosić od 10 do 15.

 

POWIĘKSZANIE CHIRURGICZNE PIERSI ORAZ INNE ZABIEGI CHIRURGICZNE

Głównym celem masażu po zabiegu jest skrócenie czasu rekonwalescencji, przyspieszenie procesu gojenia oraz wzmocnienie i utrwalenie efektów samego zabiegu.

Celem masażu jest:

  • zmniejszenie lub zapobieganie obrzękom -drenaż limfatyczny
  • zapobieganie powstaniu bliznowców oraz zrostów
  • zapobieganie włóknieniu (gdy zbyt długo utrzymuje się obrzęk)
  • przyspieszenie rekonwalescencji – poprzez zwiększenie odżywienia tkanek
  • uelastycznienie oraz modelowanie blizn
  • wzmocnienie mięśni (osłabione poprzez brak aktywności fizycznej w okresie po operacji)
  • poprawa jędrności skóry.

Warto też pomyśleć o masażach przed planowaną operacją (zabiegiem). Masaże takie mają na celu uelastycznienie tkanek miękkich, lepsze ich odżywienie oraz dotlenienie. Dzięki czemu organizm już po zabiegu szybciej wraca do normy.

Ilość zabiegów masażu zależna jest od potrzeb i stanu danego pacjenta.Najczęściej pacjent powinien się zgłaszać na terapię 2-3 razy w tygodniu, a całkowita liczba spotkań wynosić od 10 do 15.